РЕКОМЕНДАЦІЇ

пацієнту після лікування карієсу та встановлення пломби
 
 

У даній рекомендації ми спробуємо відповісти на деякі Ваші запитання і дати поради, яких Вам слід дотримуватися після лікування карієсу та встановлення пломби.


У перші кілька днів

1. Після встановлення пломби обов'язково переконайтеся, що відновлений зуб не заважає (поворушіть щелепою вперед і назад, убік, ретельно зімкніть щелепи). Пломба не повинна відчуватися і змінювати прикус. Не соромтеся говорити про дискомфорт лікарю - часом завершальний етап обробки пломби може займати навіть більше часу, ніж видалення каріозних порожнин і накладення пломбувального матеріалу.

2. Протягом декількох  днів може зберігатися підвищена чутливість зубів на температурні подразники.

3. Не хвилюйтеся, якщо кілька днів після встановлення пломби можуть боліти ясна в області місця введення анестезії.

4. При запаленні ясен після процедури реставрації (це може бути пов’язано з реакцією на анестезію, ретракційну нитку чи кофердам) змащуйте ясна гелем «Метрогіл дента» зранку і ввечері перші 2-3 дні, далі за потреби - «Солкосерілом дента» наступні 7 днів згідно інструкції виробника + полоскання відваром ромашки 3 рази на день 3-5 днів.

5. Не варто турбуватися, якщо після лікування карієсу мимовільно виникає біль, що збільшується при накушуванні на зуб. Зазвичай ці відчуття проходять через 1-2 тижні.

Рекомендації щодо харчування

1. Не приймайте їжу після встановлення пломби, поки не завершиться  дія анестезії, оскільки Ви можете випадково травмувати  щоку або губу. 

2. З раціону в цілому після лікування карієсу (особливо якщо встановлена пломба великих розмірів і власний зуб має дуже тонкі стінки) рекомендується прибрати занадто жорсткі продукти: іриски, жувальні гумки, грильяж, горіхи і т.ін. або пережовувати їх зубами, розташованими на протилежній стороні (якщо на них немає пломб). 

3. Мінімізуйте кількість споживаних продуктів і напоїв, які містять фарбувальні пігменти (чай, кава, буряк) - під їх впливом пломбувальний матеріал може трохи змінити відтінок. Особливо це правило актуально при відновленні передніх зубів.

Особливості догляду за ротовою порожниною

1. Запломбовані зуби необхідно чистити зубною щіткою з пастою так само, як природні зуби - не менше двох разів на день. Перші дні запломбований зуб чистіть обережно, піддаючи його мінімальному тиску.

2. Користуйтеся зубними нитками (флосами) для чищення міжзубних проміжків. Для очищення після їжі в області пломбувальних зубів зубну нитку краще замінити на іригатор. 

3. Зуб в якому запломбовані кореневі канали, позбавляється кровопостачання та іннервації, тому захист його емалі від карієсу, стирання, потемніння, відколів і тріщин вимагає особливого догляду. Кращим способом є постановка коронки на такий зуб в найближчі три місяці. 

4. Рекомендовано проконсультуватися з гігієністом відносно вибору зубної пасти та інших засобів домашньої гігієни.
 
Якщо встановлена тимчасова пломба

1. Не вживати їжу та напої протягом двох годин після пломбування зуба.

2. Не пережовувати їжу тим боком, де встановлена пломба.

3. Не вживати тверді продукти, а також липкі і тягучі, відмовитися від жувальної гумки, обмежити споживання гарячої та надмірно холодної їжі.

4. Чистити зуб з тимчасовою пломбою дуже обережно, не натискаючи - щітку краще використовувати з м'якою щетиною.

Коли необхідно звернутися до лікаря

1. Болить зуб через 2-3 дня після встановлення пломби, при цьому біль помітно посилюється або виникає різко - це може говорити про рецидив карієсу і ураження зубного нерва.

2. Виникли неприємні відчуття під час прийому солодких, кислих, холодних або гарячих продуктів.

3. Під пломбою помітні чорні плями через кілька місяців після лікування.

4. Пломба заважає змиканню щелеп.

5. Якщо Ви страждаєте від бруксизму (скреготання  зубами, надмірне стискування зубів  вдень або  вночі ), рекомендовано звернутися до лікаря для виготовлення   захисної  капи. Це допоможе  уникнути руйнування реставрації, та звести до мінімуму небезпеку, як реставрованим зубам, так і скронево-нижньощелепному суглобу.

6. Рекомендовано обов’язково робити полірування реставрацій 1 раз на рік, але якщо ви відчуваєте нерівний край чи шорстку поверхню, зверніться до лікаря одразу для додаткового полірування.
 
Відвідуйте стоматолога не менше одного разу на півроку для проведення профілактичних оглядів та гігієнічних заходів, а також полірування пломби, що збільшить строк її служби.