РЕКОМЕНДАЦІЇ ПАЦІЄНТУ

після ортопедичного лікування знімними конструкціями протезів
 
 

У даній рекомендації ми спробуємо відповісти на деякі Ваші запитання і дати поради, яких слід Вам дотримуватися час користування знімними конструкціями протезів.


1. Користування зубними протезами на початковому етапі може мати певні незручності, що пов’язано з періодом адаптації пацієнта до нової конструкції в ротовій порожнині. Період, протягом якого відбувається повне звикання до знімного зубного протеза, коливається в межах від 10 до 30 днів. Цей період може супроводжуватись  неприємними явищами, такими як нудота, підвищене виділення слини, нечіткість вимови. Під час користування знімними протезами знижуються також смакові та тактильні відчуття. Вказані незручності бувають особливо вираженні у пацієнтів, що користуються протезами вперше.

2. На строк адаптації впливає наявність чи відсутність больових відчуттів. Через деякий час після накладання тільки виготовленого протеза, частіше за все в кінці першої доби, може з’явитись біль під протезом при розмові та прийомі їжі, в разі чого необхідно негайно звернутись до лікаря.

3. Якщо протягом доби Ви з тієї чи іншої причини не в змозі з’явитись до лікаря, а протези викликають різкий біль, їх необхідно зняти на нічний період. Але вранці наступного дня за декілька годин до прийому у лікаря Ви повинні одягти протези, це дозволить лікарю чітко встановити межу порушення та відкоригувати протез. Іноді корекцію проводять 2-4 рази, до повного зникнення больового відчуття.

4. Якщо Ви користуєтесь повними протезами одночасно на обидві щелепи, процес накладання та знімання протезів не викликає особливих труднощів, однак слід дотримуватись певної послідовності, одягаючи спочатку нижній, а потім – верхній протез. Знімати необхідно у зворотному порядку.

5. При неправильній експлуатації знімних протезів, особливо під час їх знімання та одягання, нерідко ламаються елементи кріплення (кламери тощо). Заміна таких елементів є безоплатною тільки під час гарантійного строку, а у період перебігу строку експлуатації заміна платна. 

6. Для прискорення поліпшення вимови рекомендують розмовляти або читати вголос.

7. Щоб скоротити період адаптації у перші 5-7 діб, протези краще залишати вночі в порожнині рота, почистивши та промивши їх перед тим, вранці цю процедуру повторити.

8. Далі в нічний період протези рекомендують зберігати у водному середовищі або обробляти їх за допомогою спеціальних дезінфікуючих таблеток та щіток для знімних протезів.


9. Для догляду за ротовою порожниною використовують спеціальні еліксири, а також адгезивні креми, які підвищують фіксацію протезів до слизової оболонки. 

10. Загальні правила дотримання гігієни ротової порожнини залишаються незмінними: вранці та ввечері обов’язково чистити зуби та зубні протези, полоскати ротову порожнину та зубні протези після кожного вживання їжі та напоїв (особливо солодких). При протезуванні на імплантатах використовуйте додатковий засіб гігієни - іригатор.

11. Якщо в порожнині роту разом з знімними протезами присутні власні зуби, гігієнічну чистку власних зубів проводити після зняття протезів, протези чистити окремо.

12. Бажано також використовувати спеціальні таблетки для очищення знімних протезів. Такі таблетки можна придбати в аптеках. Користуватися ними згідно інструкції, що додається

13. Забороняється чищення знімних протезів хімічними розчинами та за допомогою металевих чи інших пристроїв, що можуть пошкодити облицювання протезу.

14. Протягом першої доби слід вживати продукти більш м’які, краще протерті. В подальшому дотримуйтесь звичайного раціону, уникаючи твердих продуктів харчування (горіхи, сухарі, карамель, цукерки «ірис», тверда ковбаса, шкоринки хліба, сухі вафлі, кістки тощо).

15. Не бажано часто користуватися жувальною гумкою.

16. Не дозволяється відкривати зубами пляшки, жерстяні банки, гризти олівці, ручки тощо.

17. Не можна зайвий раз навантажувати протези, так як можливі перелами.

18. Час від часу потрібно відвідувати лікаря для корегування знімних протезів. Проводити корекцію та лагодження таких протезів самостійно забороняється. При зламі або  інших пошкодженнях протезів потрібно негайно звертатися до лікаря. 

19. Паління є шкідливим не тільки для емалі зубів, а також для зубних протезів – тому курцям рекомендується позбавитися цієї шкідливої звички.

20. Пацієнтам із встановленими зубними протезами потрібно звертатися до лікаря на профілактичні огляди не рідше 1 разу на рік, а при виникненні ускладнень чи зламу протезів – негайно. 

21. Ефективність протезування залежить не тільки від якості протезів, але й від вашого терпіння та бажання.