РЕКОМЕНДАЦІЇ ПАЦІЄНТУ

після ортопедичного лікування незнімними конструкціями протезів
 
 

У даній рекомендації ми спробуємо відповісти на деякі Ваші запитання і дати поради, яких слід Вам дотримуватися під час користування незнімними конструкціями протезів.

1. Якщо у Вас в порожнині роту встановлені незнімні протези (коронки, мостоподібні протези, вініри), протягом декількох годин після їх фіксації необхідно бути обережними: в цей час відбувається повна кристалізація фіксуючого матеріалу (для деяких матеріалів до доби). Період звикання до коронок та мостоподібних протезів може продовжуватися протягом двох тижнів.

2. Протягом 2-х годин після фіксації незнімної протезної конструкції в порожнині рота не можна пити, приймати їжу, полоскати ротову порожнину, жувати жувальну гумку, не рекомендується палити і вживати алкоголь. Жувати тверду їжу мостоподібним протезом бажано  не раніше, ніж через 1добу  після фіксації на цемент.

3. Через 2 години зафіксований мостоподібний протез та ясна  навкруги  нього рекомендовано  ретельно очистити зубною щіткою з зубною  пастою. 

4. Через 1-3 доби необхідно відвідати  гігієніста для професійної очистки можливих залишків цементу після фіксації коронок, вінірів, мостів. Це важливо для збереження здоров’я Ваших ясен. 

5. Якщо зубні протези виготовлені або мають покриття з пластмасового матеріалу, слід бути обережними із вживанням продуктів харчування, що мають барвники (кава, міцний чай, смородиновий сік та ін.). З часом пластмаса стирається та змінює свій колір; враховуючи ці естетичні зміни, протези необхідно оновлювати через декілька років.

6. При користуванні протезами (коронками) з порцеляни будьте уважні під час вживання твердої їжі (горіхів, насіння, сушеної риби тощо). Слід уникати вживання їжі контрастної температури (гарячої кави з морозивом), тому що можливе виникнення тріщин та відколів. 

7. Не дозволяється відкривати зубами пляшки, гризти олівці, ручки, пензлики тощо.

8. У випадку виникнення тріщин та відколів необхідно терміново звернутися до свого лікаря.

9. Для збільшення строку експлуатації, зменшення загроз виникнення ускладнень після встановлення мостоподібних протезів рекомендується застосування спеціальної капи (за рекомендацією лікаря). Це стосується пацієнтів, які страждають на бруксизм (надмірне нічне зціплення зубів зі скреготанням).

 
Особливості догляду за ротовою порожниною

1. Догляд за незнімними протезами не відрізняється від догляду за здоровими зубами. Правильний догляд за зубними протезами гарантує довгостроковість їх використання, збереження зубів під протезами,  естетичність та комфорт. 

2. Незнімні протези потребують чищення мінімум два рази на день. Для цього використовуються самі звичайні зубні пасти та щітки. Рекомендується застосовувати зубні щітки середньої жорсткості, при виборі зубної пасти зверніть увагу на ступінь її абразивності. Рекомендовано звернутися до гігієніста за порадою вибору щітки та зубної пасти, яка підходить  для догляду за керамічними конструкціями. 

3. Під час самої процедури особливу увагу слід приділяти ділянкам ясен, які стикаються з протезом, саме там накопичується найбільша кількість бактерій і нальоту. Рухи повинні бути плавними, починатися від ясен з продовженням у бік коронки зуба.

4. В деяких випадках конструкції коронок і мостоподібних протезів мають металеву гірлянду на внутрішній поверхні (з боку піднебіння та язика), що вимагає більш ретельної чистки зубною щіткою цієї поверхні.

5. Користування зубними йоршиками та флосами допомагає найбільш ефективно очистити проміжкову частину мостоподібного протезу в місці його прилягання до слизової оболонки ясен (в ділянці відсутності зубів). Однак при невмілому користуванні зубною ниткою є ризик пошкодити місце кріплення протеза, особливо небезпечно це робити в разі встановлених коронок і вінірів.

6. Не дозволяється чистити міжзубні проміжки металічними предметами, що може призвести до сколювання облицювального матеріалу.

7. Використання внутрішньоротового іригатора (Waterpik, Oral-B-центр) дає можливість підтримати ясна в здоровому стані, а також знизити кількість бактерій в тих ділянках ротової порожнини, які недоступні при звичайній гігієні зубів, видалити звідти залишки їжі і м'який зубний наліт. Іригатор рекомендується застосовувати відразу після чищення зубів звичайною щіткою. Обов’язково попросіть гігієніста або пародонтолога надати  детальну інструкцію по користуванню іригатором, щоб не пошкодити ясна!

8. Рекомендоване застосування зубних ополіскувачів ( для щоденного догляду ).  Ополіскувачі ефективні відразу після прийому їжі, якщо у Вас немає можливості почистити зуби звичайним способом. 

Звертатися до лікаря з профілактичною метою для контролю за гігієною порожнини рота та станом незнімних конструкцій протезів (коронок) необхідно кожні 4- 6 місяців.

При виникненні будь-яких проблем підчас користування незнімною конструкцією протезів радимо негайно звернутись до Вашого лікаря для їх усунення, оскільки зволікання може призвести до подальшої непридатності протезної конструкції.